بقیع

بقیع

بقیع ( بقیع غرقد جنة البقیع ) نام مشهورترین و قدیمی ترین قبرستان اسلامی ، از زمان حضرت رسول تا عصر حاضر ، در انتهای جنوب شرقی مدینه ، به فاصله کمی از مسجدالنبی و بقعه مطهر حضرت پیغمبر(ص) در خارج از دیوار قدیمی مدینه.  

لفظ بقیع به معنی زمین وسیع است که دارای انواع درختان باشد. لذا آنرا جنةالبقیع ( باغستان بقیع ) نیز می نامند. غرقه هم نوعی خاربن است که پس از خرابی آن ، در این مکان روئیده و فراوان بوده است. (بقیع غرقد)

چندین بقیع از اینگونه در مدینه وجود داشت. بقیع زبیر ، خیل و خنجنه که هر کدام نام محله ای بوده است. اسعدابن زراره انصاری خزرجی قدیم الاسلام و نقیب قبیله خود و نیز نخستین شخصی که شب عقبه در مکه با رسول خدا (ص) بیعت نمود و به مدینه بازگشت و در سال اول هجرت درگذشت و در بقیع بخاک سپرده شد.

نخستین شخص از مهاجرین که در بقیع مدفون شد عقان بن مظعون برادر رضاعی رسول ا... و نیز ابراهیم (ص)، به روایتی حضرت فاطمه (س) و رقیه و ام کلثوم و تمامی زوجات پیغمبر(ص) بجز خدیجه که همه در بقیع مدفون شدند.

همچنین در بقیع مرقد مطهر چهار امام شیعیان ، امام حسن مجتبی ، امام زین العابدین ، امام محمد باقر و امام جعفر صادق(ع) در کنار یکدیگر، عباس عم پیغمبر(ص) و جد خلفای بنی عباس.

هنگام برپایی دولت نخستین سعودی ، آل سعود در 1220 هجری قمری ( 1805 م ) برای نخستین بار بقیع را ویران کردند. هنگامی که این دولت توسط عثمانی ها سرنگون شد ، آنها با بهره گیری از همیاری مسلمانان سرتاسر جهان ، بقیع را به شکل زیباتری بازسازی کردند.

/ 8 نظر / 16 بازدید
زيتون

سلام ممنونم ازابرازمحبت شما پست امروزرابخون وذخیره کن طبع بلغمی(سردوتر) وتغذیه آن نویسنده : هاشم فردوئى - ساعت ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/٢٩ طبایع چهارگانه وغذاهائی که برای بلغمی ها حکم دارود، عسل + درمان دردپا،آرتروز،کمردرد،یبوست،سردمزاجی،اخت، نحوه تشخیص وتشکیل طبع (مزاج)، غذاهای پتاسیم دار بسم الله الرحمن الرحیم همانطورکه هواپیمابرای پروازنیازبه دوبال داردانسان نیزبرای پروازبه سوی سلامت نیازبه دوبال داردبال تغذیه مطابق طبع وبال ازدواج (لتسکنواالیها/آیه 21سوره روم) هرکدام ازاین دوبال درآتش خوردن غذاهای حاوی موادشیمیائی بسوزدانسان چون لشکرشکست خورده به زمین گیرمی گردد وره به ساحل سلامت نخواهدپوئید. ...

زيتون

zatun1.persianblog.ir تواین آدرس است

ا.فضلعلی

سلام منتهی الآمال یکی از منابعی است که شیعه به آن افتخار میکند و با داشتن این کتاب به خود می بالد که مؤلفش حاج شیخ عباس قمی آن نابغه ی زمان خود است . اما بقیع مزار مادر عشق و عاشقی ، اب اور طفلان ، عباس بن علی ؛ ام البنین هم است و همین طور بر خی از شهدای جنگ اُحد موفق باشید

مومنی

سلام دوست من خسته نباشی امید است که خوب باشی مطلب مفیدی بود یا حق.

برادر زاده سهراب

سلام خوبی یا بهتری؟ یه سر بیا به رسم دنیا موفق باشی یا علی[خداحافظ][گل]