چرا قرآن ؟

  قرآن کریم ، سفره گسترده فیض الهی و کلام نورانی پروردگار انسان و جهان است . این منشور آسمانی ، معیار و محک درستی و نا درستی اندیشه ها ، احکام و رفتار به شمار می آید وهر چه با رهنمودهای آن ناهماهنگ باشد ، فاقد ارزش و اعتبار است.

 

  از آنجا که برای شناخت  درست از نادرست در هر موضوعی به «معیار» و «میزان» نیاز است ، رجوع به این کتاب الهی در هر زمینه ، بویژه اخلاق و خودسازی و هنجارهای رفتاری یک ضرورت است.

 

این سند نبوت و معجزه جاوید حضرت رسول در صورتی می تواند در زندگی و اخلاق فردی و اجتماعی ما تاثیرگذار باشد که «امامت قرآن » را بپذیریم ؛ به هدایت آن گردن بنهیم و آن را بعنوان «الگو» قبول و خود را به آن عرضه کنیم و ارزیابی اخلاق و عمل خویش را با آن میزان انجام دهیم. آنگاه روشن می شود که چه کسی «اخلاق قرآنی » دارد و چه کسی از چنین تربیتی دور شده است.

 

 قرآن کریم پیامبر عزیز ما را «اسوه حسنه» معرفی می کند و او را به مدال ( انک لعلی خلق عظیم) مفتخر می سازد.آن حضرت نیز خود را مودب به اخلاق الهی و متخلق به اخلاق  قرآنی ساخته ، می فرمود : «ادبنی ربی فاحسن تادیبی »؛ « پروردگارم مرا تادیب کرده و تربیت کرده و خوب ادبم کرده است.»

 

از زبان یکی از همسران پیامبر نیز درباره اخلاق آن حضرت نقل شده است که : « خلق رسول الله القرآن » ؛ « اخلاق او قرآن بود.» این نشان می دهد که تجسم و تبلوری از قرآن را در رفتار پیامبر خدا می توان مشاهده کرد. پس در راستای هدف بعثت نبوی که فرمود: « بعثت لاتمم مکارم الخلاق » بجاست اخلاق قرآنی را هم از کلام وحی و هم از سیره نبوی بیاموزیم و خلق و خوی خویش را با این معیارهای نورانی آراسته سازیم.

 

این که فرموده اند : عالم محضر خداست و در محضر خدا گناه نکنید ، یک حقیقت قرآنی است و هشداری است که آن « فراموشی » پدید نیاید. کدام صحنه و عمل است که از خدا پوشیده بماند ؟ و چه کسی می تواند کاری کند و حرفی بزند که از خدای بصیر و سمیع ، مکتوم و مخفی بماند ؟ هشدار قرآن کریم چنین است : (الم یعلم بان الله یری؟) « آیا ندانست که خدا می بیند؟

 

قرآن کریم هم خودش ذکر است  و یاد و هم پیامبران را « مذکر » و یادآور می شمارد ؛ هم نماز را « ذکر خدا »  معرفی می کند و هم یادآور حقایقی همچون : ضعف و زبونی انسان ، کوتاهی عمر ، حسابرسی قیامت ، فرجام بهشت یا دوزخ ، نعمتهای الهی و لزوم شکر ، دشمنی شیطان با انسان  ، تباه شدن جوهره انسان در اثر حرص و آز ، سرنوشت شوم اقوام لجوج و ناسپاس گذشته و... است.

 

قرآن کریم توصیه می کند که مبادا اموال و اولاد شما ، شما را از« یاد خدا» غافل و سرگرم کند و در نتیجه از خاسران شوید.

 

قرآن ، هم یادآور پیوسته و مکرر «ربوبیت خدا » است ، هم یادآور «عبودیت انسان » ، تا از گلیم بندگی پای را فراتر نگذارد و به محدوده طغیان و عصیان وارد نشود.

 

قرآن بارها تاکید کرده ، تا انسان ها در معبد نیایش ، سربندگی  و خضوع بسایند و با تهجد و دعا و ذکر و استغفار ، بنده بودن خویش را به یاد آورند. فرمانهای «اعبدو الله» که در قرآن است ، برای بیدار ساختن فطرت خداجویی است.

( گلچین شده مقاله روزنامه ایران مورخ ٩/١١/٨٧ )

/ 17 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حاج محسن

سلام بر تشنگان معارف الهی 1-ممنونم که درماندگان در جهاد اکبر و جا ماندگان از قافلۀ شهدا را فراموش نکردید و به کوخ درهم ریختۀ من سری زدید . 2-این روز ها درگیر مطلبی هستم که بهانۀ آغازینش فوتبال است ، و نقطۀ پایانی آن نا مشخص لذا موقتا" نمی توانم مثل قبل در حوزۀ معرفتی حرکت کنم 3-امیداست ضمن دعا در میز گفتگوی من نقّادانه شرکت نمایید

ماه آبی

چرا نداره چون هر چیزی بخوای یعنی خدا قرآن

آیکا

سلام احسنت حتما برای حکمت و پیام زنده جاری در قرآن است که دائم به خواندن و اندیشیدن به قرآن تاکید شده است الهی ما را با قرآن اجین فرما آمین [گل][دست]

شنه ی شه مال

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] عالی بود رفیق[دست]

سجاد خلیلی

سلام اقای هاشمی.خسته نباشید دیگه نمیای زمین فوتبال ببینیمت.امروز از بد شانسیمون تیم مسجد باخت البته من فقط 1 دقیقه بیشتر بازی نکردم

احمدی

[گل][خداحافظ]

سیدمحمدرضاهاشمی زا ده

سلام عزیزان اندیشمند صمیمی ............................ با دوغزل.. چشـــــــم براه تو ام منتظر عطــــر نگــــــــــــــاه تو ام ............. باسلام وعرض ادبی دیگر...... تورا به وسعت دنیای عشق منتظرم بیا به خوانش اشعـــــــــــار تازه ترم منتظر عطر حضور دلنشینتان در کلبه تنها ییم هستم به خوانش دلسرود های تازه ام....به استقبال کاروان عشق.

وحید

هیچ گاه فراموش نکن که تو شاهکار خلقتی خدا به وجوده تو افتخار می کنه و بدان هیچوقت تو رو تنها نمی ذاره حتی وقتی تو او نو فراموش کردی . پس اعتماد کن.... سلام دوست گلم مطلب زیبایی بود شما هم به ما سری بزنید در ضمن دوست خوبم اگر دوست داشتید بنده رو با عنوان داستانهای عبرت آموز و فلسفی لینک کنید و در نظرات عنوان و اسمتون رو بفرمایید تا بنده هم جبران کنم در پناه حضرت حق موفق و موید باشید[گل][گل]

دکتر امیرحسین ایرانی - ( تهران )

سلام علیکم بر استاد و دوست قدیمی خودم جناب آقای سید عباس هاشمی انقلابی داداش من، خوش مرام ضمن عرض تبریک به خاطر 30 امین سال تولدت که همزمان شده با جشن 30 امین سال انقلاب اسلامی ایران، را به حضرتعالی و سایر دوستانتان تبریک صمیمانه و شادباش عرض می کنم. من اگر این موضوع را زودتر فهمیده بودم ، خوب میشد. بخاطر اینکه من یک ماموریت داشتم و در عسلویه بوشهر بودم و خیلی زودتر می آمدم و قلیه ماهی جشن تولدت را نوش جان میکردیم. حالا اگر من نیستم خیالی نیست ولی به رفقا سفارش شماها جای ما تلافی بفرمایید ما حالشو میبریم. فدات بشم فعلا خداحافظ دوست عزیزم [دست][گل][لبخند][رویا][بغل][ماچ][عینک]