استاندارد و بچه ها !!

٢٣ مهرماه روز جهانی استاندارد

 شنیده اید که میگن این وسیله استاندارد است یا فلان وسیله استاندارد نبود و اتفاق بدی افتاد. هیچوقت فکر کرده اید که استاندارد یعنی چه ؟ استاندارد یعنی نظم و قانون . هر کاری که طبق اصول منظم و مرتب انجام شده باشد می گویند طبق استاندارد است و مهر استاندارد دریافت می کند.

 مثلا وقتی یک خوراکی را می خرید و علامت استاندارد دارد یعنی اینکه این خوراکی آزمایش شده است و چیز خطرناک یا آلوده ای در آن وجود ندارد و شما می توانید با خیال راحت آن را بخوری. استاندارد فقط مربوط به مواد غدایی نیست و همه کالاها باید استاندارد باشند .

مثلا اگر کپسول گازی استاندارد نباشد ممکن است منفجر شود و حادثه بیافریند . در مورد هر کالایی، سازنده یا تولید کننده آن باید یکسری مشخصات را رعایت کند که بعد مورد آزمایش قرار می گیرد تا کارآیی آن مشخص شود.

مثلا در مورد اجاق گاز ، حتما باید کلیدهای روی چراغ گاز هنگامی بچرخد که کمی آنرا به داخل فشار دهیم . اینکار، احتمال اینکه کلیدها توسط بچه ها چرخانده شود و سبب نشت گاز و حادثه شود، کاهش می دهد.

در ایران موسسه ای بنام استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران وجود دارد . این موسسه روش هایی را تعیین می کند و به تولید کنندگان می گوید که کالاهای خود را مطابق این روش ها بسازند . به این دستورالعمل ها استانداردهای ملی گفته می شود. البته سازمانهایی هم در سطح جهانی وجود دارد که مهمترین آنها سازمان بین المللی استاندارد است و کشور ما نیز عضو این سازمان است . گواهینامه ایزو9000 یک گواهینامه بین المللی است که نشان می دهد که دارنده آن تلاش می کند تا کیفیت کالا یا خدمات خود را بهتر کند. و اگر شرکتی جهت بهتر کردن کیفیت محصولاتش قدمی برندارد ، گواهینامه ایزو9000 را از آن شرکت پس می گیرند.

 استاندارد باعث می شود که ما با خیال راحت، کالای مورد نیاز خود را بخریم و بدانیم که خطری ما را تهدید نمی کند . اگر استاندارد نباشد ، زندگی بسیار پر خطر و حادثه آفرین خواهد شد.

اجرای استانداردهای ملی ایران به نفع تمام مردم و اقتصاد کشور است و باعث افزایش صادرات و فروش داخلی و تأمین ایمنی و بهداشت مصرف کنندگان و صرفه جوئی در وقت و هزینه ها و در نتیجه موجب افزایش درآمد ملی و رفاه عمومی و کاهش قیمتها می شود.( اینترنت)

/ 8 نظر / 4 بازدید
تنها

به نکته خوبی اشاره کردی نظم وقانون ... واژه ای که دیگر به فراموشی سپرده شده است[گل][گل][گل][گل][گل]

ناشناس

سلام بچه بندر[چشمک] چی شد پس! ما همچنان بی صبرانه منتظر عکس های زیبا از خودتان و بندر زیبای بوشهر هستیم . حاجی خودت قول دادی یادت رفت منتظریما...........[قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب]

شنه شمال

این نظر پایینی مال من بود اشتباهی با ایمیل و آدرس وبلاگ یکی از دوستانم فرستادم ببخشید البته این رفیقمم وبلاگ قشنگی داری خواستی با اونم تبادل لینک داشته باش[قلب]

شنه شمال

این نظر پایینی مال من بود اشتباهی با ایمیل و آدرس وبلاگ یکی از دوستانم فرستادم ببخشید البته این رفیقمم وبلاگ قشنگی داری خواستی با اونم تبادل لینک داشته باش[قلب]

نو غنچه ها

سلام [دست][گل][شوخی][ماچ][ماچ][ماچ][ماچ][ماچ][ماچ][ماچ]

بی غنچه ها

سلام متلک بسیجی :وای خواهر تنت بوی کربلا میده .شهیدتم

تنها

سلام خوبید زود بیا[گل][قلب][گل][قلب][گل]

مومنی

سلام صبح بخیر جالب بود مرسی که سر زدید. [گل][گل][گل][گل] شاد باشی.