معرفی سوره های قرآن. 2

سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) بر شما و تمامی مسلمین مبارک باد.

سوره آل عمران

** آل عمران به معنای خاندان عمران است که یکبار بصورت آل عمران در آیه ٣٣ و بار دیگر بصورت عمران در آیه ٣۵ مائده آمده است. از خاندان آل عمران به معنای خاندان برگزیده الهی در این سوره تجلیل شده. بعضا از این سوره بنام طیبه نیز یاد شده.

** سوره آل عمران که در مدینه نازل شده و از گروه سوره های مقطعات (الم) بوده که از 200 آیه ٣۵٠٨ کلمه و ١۴٩٨۴ حرف تشکیل یافته است.

** محورهای مورد بحث در این سوره : داستان و سرگذشتهایی از حضرت مریم و عیسی - شرح و جریان تولد حضرت مریم و حضرت عیسی و حضرت یحیی - درسهایی از جنگهای بدر و احد - مقام شهید و فضیلت شهادت - استقامت و صبر در راه خدا - مباهله رسول خدا با مسیحیان.

سوره نساء

** سوره نساء به معنی زنان است و ٢٠ بار در این سوره بکار رفته که اکثر احکام فقهی مربوط به زنان را تشریح کرده و بدین جهت بعنوان زنان نامگذاری شده است.

**‌ سوره نساء دارای ١٧۶ آیه و ٣٧۶۴ کلمه و ١٢٣٢٨ حرف است که در مدینه نازل شده و از گروه سوره های مخاطبات است.

** محورهای مورد بحث در این سوره : قانونگذاری بویژه در مورد زنان - احکام مربوط به زنان در تمامی زمینه ها از جمله حقوق زنان ، احکام مالی ، مساله تعدد زوجات ، احکام ارث ، احکام نماز و ... - مطالبی در مورد یهود و نصارا - داستان اهل کتاب با حضرت موسی - احکام بی سرپرستان و یتیمان. 

/ 3 نظر / 4 بازدید
مومنی

سلام دوست عزیز خسته نباشید من هم این روز خجسته را خدمت شما و تمامی بازدید کنندگان وبلاگتون تبریک می گم. امیدوارم که جوانان عزیز به خصوص هم استانی های دوست داشتنی با الگو برداری از از ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) شرایط خوبی را برای خود فراهم آورند.

الهام کاشونی

سلام خوبین؟ با اینکه دیر شده اما سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت فاطمه رو بهتون تبریک می گم راستی خیلی وقته بهم سر نزدین ها به روزم خوشحال میشم بیای به دیدنم [گل]