نگاهی اجمالی به زندگانی پيامبر اعظم

عرب ها ساكن سرزمين عربستان هستند . آنان در گذشته به صورت قبيله اي زندگي  مي كردند . يكي از مهمترين قبايل عرب ، قبيله قريش بود. گروهي از عرب ها در صحرا و گروه ديگر آن ها نيز در شهر زندگي مي كردند . مكه ، يثرب و طائف شهرهاي بزرگ عربستان بودند كه در ناحيه حجاز قرار داشتند . ساكنان شهرها به تجارت و كارهاي مربوط به آن مي پرداختند . آنان كالاهايي را كه از هند به يمن آورده بودند، به شام مي بردند و به فروش مي رساندند . شهرهاي مكه و يثرب در مسير اين كاروان هاي تجارتي قرار داشتند .<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

از ميان نخستين پيامبران الهي حضرت هود (ع) و حضرت صالح (ع) به ترتيب در جنوب و شمال عربستان مبعوث شده بودند . حضرت هود قوم عاد را به ترك خوشگذراني و ستمگري فرا خواند ، اما عده اي به مخالفت با  او برخواستند و به آزار و اذيت او و پيروانش پرداختند . اين عده سرانجام دچار عذاب الهي شدند و از بين رفتند .

حضرت صالح(ع) در ميان قوم ثمود كه در شمال عربستان زندگي مي كردند ، به پيامبري تعيين شد . قوم ثمود نيز وضعي مشابه قوم عاد داشتند و جز اندكي از آنان ، بقيه حاضر به ترك بت پرستي و ستمگري نشدند . به همين دليل نيز با عذاب الهي از بين رفتند .

بعدها اديان ديگري نيز به عربستان راه يافتند كه مهم ترين آن ها دين هاي يهود ، مسيحيت و زرتشتي بودند .حضرت ابراهيم نيز مدتي را در مكه و عربستان به سر برده بود . به همين دليل گروهي نيز پيرو دين او شده بودند . با گذشت زمان تعدادي از عرب ها بت پرست شدند . آن ها بت هايي كه از سنگ و چوب و ساير چيزها ساخته بودند مي پرستيدند و حتي خانه ي كعبه را كه حضرت ابراهيم محل پرستش خداي بزرگ قرار داده بود به بت خانه تبديل كردند . در چنين شرايطي بود كه اسلام ظهور كرد .

حضرت محمد(ص) در شهر مكه به دنيا آمد . او دوران جواني خود را در مكه گذرانيد . مردم مكه كه درست كاري حضرت محمد(ص) را ديده بودند به او لقب امين داده بودند .

محمدامين ياور ستم ديده گان بود و به ضعيفان و فقيران كمك مي كرد . در 20 سالگي او و عده اي از جوانان مكه با هم پيمان بستند كه به ستمديدگان كمك كنند .

شهرت او به امانت داري و درستكاري باعث شده بود تا خديجه سرمايه ي خود را براي تجارت در اختيار او قرار دهد . خديجه زني پاك دامن و محترم بود و همين صفات پسنديده ، زمينه ي ازدواج او با محمد را فراهم كرده بود . تولد حضرت فاطمه زهرا(س) ، بانوي بزرگوار اسلام از نتيجه اين ازدواج بود

حضرت محمد يك ماه از هر سال را براي تفكر و عبادت به غار حرا مي رفت ، سرانجام در همان جا  خداوند او را به پيامبري مبعوث كرد . در  آن هنگام ، پيامبر 40 ساال داشت . او از جانب خدا مأمور شد تا مردم را به پرستش خداي يكتا و دست برداشتن از بت ها ، ايمان به روز رستاخيز و قبول پيامبري خود دعوت كند .

اولين كساني كه در همان آغاز ايمان آوردند ، حضرت علي (ع) پس عموي پيامبر و حضرت خديجه (س) همسر ايشان بودند .

رسول گرامي اسلام پس از آن كه به رسالت مبعوث شد ، تا سه سال مردم را به طور پنهاني به دين اسلام دعوت كرد .  در اين مدت عده ي كمي از مردم مكه به او ايمان آوردند . پس از آن خداوند آن حضرت را مأمور كرد تا دعوت خود را آشكار سازند و پيش از همه ، اقوام و خويشانش را به پرستش خداي يگانه و ترك  بت ها دعوت كند .

پس پيامبر اسلام اقوام و خويشان خود را در يك جا گرد آورد و با آنان سخن گفت . او در سخنان خود آن ها را به دوري از شرك و بت پرستي و اطلاعت از فرمان خداوند دعوت كرد و فرمود : هر يك نخست ايمان بياورد ، برادر و جانشين من خواهد بود . به نوشته مورخان از آن جمع ، تنها علي(ع) ايمان قلبي خود را آشكارا بيان كرد و پيامبر(ص) نيز او را به عنوان جانشين خويش معرفي نمود . پس از اين واقعه پيامبر به ياري خداي بزرگ به تبليغ اسلام پرداخت و به تدريج بر تعداد مسلمانان افزوده مي شد .

بيش تر مخالفان اسلام ، يعني اشراف قريش كه برده دار و ستكگر بودند ، از پيشرفت اسلام احساس خطر مي كردند . زيرا مي دانستند كه اين دين الهي مخالف ظلم و ستم است و بر اساس تعاليم آن    برده اي چون بلال حبشي با ساير مردم تفاوتي ندارد .

مشركان براي جلوگيري از گسترش اسلام كوشيدند با فريب كاري و دادن انواع وعده ها رسول خدا را از ادامه ي دعوتش باز دارند اما پيامبر وعده هاي آن ها را نپذيرفت و با ايمان استوار به راه خود ادامه داد . از آن پس مشركان به آزار و اذيت مسلمانان پرداختند .

با وجود آزار مشركان ، رسول خدا و مسلمانان با صبر و بردباري به تبليغ اسلام ادامه دادند . پيامبر آيات قرآن را براي مردم مي خواند و تعاليم اسلام و احكام الهي را به آنان عرضه مي كرد .

در نتيجه ي اين تلاش ها روز به روز به تعداد مسلمانان افزوده مي شد . حضرت محمد مانند فقيران زندگي مي كرد . هيچ وقت قوت غالبش نان گندم نبود و نتوانست يك روز از نان گندم سير شود . كفش هاي خود را وصله مي زد . رخت خوابش يك تكه حصيري بود . روزه خود را با خرما  و اگر خرما نبود با آب افطار مي كرد .                

 

 

محقق :آقای زنگويي   آقای زنگویی در حال خواندن مقاله      25/1/85 توضيحات مدير وبلاگ:از دوست عزيزمان آقای زنگويی که مقاله بالا را آماده و در شب ميلاد رسول اکرم در مسجد قرائت نمود تشکر و قدردانی می نماييم.انشالله بصورت هفتگی يادداشتهای اعضا در وبلاگ مبصر قرار می گيرد.دوستان حتما در قسمت نظرات پيامهای خود را مرقوم نمايند. با تشکر

/ 51 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آقا رضای صابردشتي

ا

آقا رضای صابردشتي

ض

آقا رضای صابردشتي

ر

سيد عباس هاشمی

سلام به همه دوستان بنده هم درگذشت پدر بزرگوار آقای محمدرضا تنگستانی را به ايشان تسليت عرض می نمايم. از انتقاد شما در مورد طراحی وبلاک کمال تشکر را دارم. انشاءا... که با کمک شما اين مشکل برطرف شود.

غربی آشنا دلسوز

سلام به همه گلها ميخواستم درمورداون كسي كه يه حرفايي از روي معده زده چيزايي بگم اولا تو عيب ديگران ميگيري اميدوارم هيچ عيب و نقصي نداشته باشي كه بعيد بدونم بعدم بعدم تو حرف زدنو درست ياد بگير منظورتو درست برسون نه يه دفعه اي مياي ميگي بچه هاي مسجد .... هستن مگه تو تو خونواده ماها اومدي كه ميگي ما... هستيم ضمنا كلاس قرآن اگه اشتباه نكنم ۵يا۶ جلسست تشكيل شده ودر آخر تو اگه ميگي بچه هاي مسجد... هستند خودتم حتما جز بچه هاي مسجدي پرفسور نافهم پور

غربی آشنا دلسوز

و در مورد تلاوت قرآن خوب بهر صورت ما كه استاد نيستيم بهر صورت يه اشباهي هم ميكنن بچه ها پس اگه ميتوني خودت بيا بخون پرفسور نافهم پور

غربی آشنا دلسوز

راست اول پاييني بخونين بعد بالايي مرشي همچنين شما پرفسور نافهم پور

مجحح

تست

ش

محمد شمسی

من هم به نوبه خودم سخنان پرفسور نافهم پور را تکذیب می کنم